19
Lip
2013
0
Choroby Shih Tzu

Choroby rasy Shih Tzu i ich objawy – część 1

Chciałbym omówić najczęściej występujące choroby jakie występują u psów rasy Shih Tzu. Z pewnością część z nich jest uwarunkowana genetycznie, inne zaś wynikają z delikatności tych piesków lub po prostu tego jam my ludzie je zaniedbujemy.

Sprawą oczywistą jest więc, że Shih Tzu to wymagające stworzenia jednak jak w przypadku każdej choroby, jak będziemy regularnie odwiedzać weterynarza oraz będziemy stosować odpowiednią dietę, nie przedobrzając na tak zwane ładne oczka pieska, który nas prosi o kawalątek piersi z kurczaka to większości tych chorób powinniśmy zwyczajnie zapobiegać. Dodam jeszcze, że na pewno dużo taniej jest systematycznie zapobiegać niż w późniejszym czasie leczyć schorzenia, które mogą być skomplikowane i w niektórych przypadkach całkowite ich wyeliminowanie może stać się nie możliwe.

Przejdźmy więc do rzeczy.

Autoimmunologiczne zapalenie tarczycy – choroba cechuje się degradacją gruczołu tarczycowego (tarczyca) przez tak zwane autoprzeciwciała, które są wytwarzane w organizmie psa. Objawy to przede wszystkim sucha, łuskowata skóra, utrata wagi oraz wypadanie włosów (pamiętajmy, że shih tzu nie mają sierści a włosy). Jest ona spotykana (ta choroba) u wszystkich ras tybetańskich i jest w dużej mierze uwarunkowana genetycznie.

Atopowe zapalenie skóry – Choroba występuje u wielu ras psów, jednak rasa shih tzu jest na nią szczególnie podatna. Choroba występuje poprzez nadwrażliwość na czynniki zewnętrzne (pamiętajmy, że psy rasy shih tzu są dość wymagające i delikatne). Choroba ta objawia się ostrym swędzeniem, które często jest połączone z wyciekiem wydzieliny z nosa, łzawieniem, wylizywaniem łap, wydrapywaniem włosów czy też sporym wyciekiem wydzieliny z nosa. Skóra psa jest w ten czas ciepła i wyraźnie widać na niej zaczerwienienie. Choroba niekiedy jest uwarunkowana genetycznie. Jest to (jak u ludzi) alergia, którą można stwierdzić poprzez przeprowadzenie badań alergicznych w wyniku których wytypowany zostaje alergen, na który pies jest uczulony.

Choroby oczu u Shih Tzu – Popularna u psów tej rasy jest katarakta (zaćma), która polega na zmętnieniu soczewki oka. Skutkiem zmętnienia soczewki ocznej jest nieprzezierność tejże soczewki. Do chorób oczu przyczyniają się zatrucia, urazy czy też choroby metaboliczne, grożące pieskom rasy Shih Tzu. Chodzi tutaj generalnie o to, że ta rasa posiada duże, wypukłe gałki oczne. Choroby oczu również mogą być uwarunkowane genetycznie.

Przetrwała błona szczenięca (PPM – persistent pupillary membrane) – W niektórych przypadkach źrenica szczenięca, która pokryta jest warstwą przeźroczystej tkanki (w okresie płodowym) zostaje zachowana przez psy dorosłe. Choroba ta może by way ofć uwarunkowana genetycznie, jednak nie prowadzi do poważnych objawów chorobowych.

Dwurzędowość rzęs – Choroba ta prowadzi do zapalenia rogówki oka w skutek jej podrażnienia. Leczenie polega przede wszystkim na usunięciu dodatkowego rzędu rzęs. Shih Tzu cechuje się sporym owłosieniem i brak odpowiedniego i regularnego strzyżenia okolic ocznych może doprowadzić do podrażnienia rogówki oka. Sposoby zapobiegania podrażnień oczu są można powiedzieć dwa. Jednym z nich jest częste i regularne strzyżenie a drugim zapuszczanie włosów do tego by means of je związywać na głowie (popularne kokardki czy warkocze). Zapuszczanie włosów jest długotrwałe i pies w okresie, kiedy ich długość jest za krótka, może cierpieć na podrażnienia rogówki. Trzeba wówczas regularnie przemywać oczy wywarem z rumianku.

Entopium – Choroba objawia się podwinięciem brzegu powiek w ten sposób, że rzęsy zaczynają drażnić gałkę oczną. Leczenie polega na interwencji chirurgicznej, która koryguje nieprawidłowość. Zazwyczaj nieodpowiedni kształt powieki jest wadą wrodzoną. Pies z objawami entopium nie powinien być w żadnej hodowli ze względu na spore ryzyko, że potomstwo również będzie cierpiało na te zniekształcenie.

Niedoczynność nadnerczy – Objawia się głownie tym, że pies staje się osowiały, osłabiony, wypadają mu włosy a niekiedy dochodzi do odwodnienia organizmu oraz upośledzenia czynności pracy nerek.

Niedrożność kanalika łzowego – Objawem tej choroby jest nadmierne łzawienie. Łzy potrafią bezustannie się wydzielać co powoduje często przebarwienia sierści u psów o jasnych kolorach. Widać w ten czas na pyszczku psa spore zacieki. Choroba często jest leczona dość szybko i nieinwazyjnie gdyż w szeregu przypadków w zupełności wystarcza odpowiednie przepłukanie, które usuwa przyczynę niedrożności. Są jednak przypadki, kiedy konieczna jest interwencja chirurgiczna.

To by było na tyle, resztę chorób występujących u psów rasy Shih Tzu przeczytacie w kolejnym artykule na ten temat, który opublikowany zostanie za kilka dni 🙂 Zaglądajcie na nasz blog a z pewnością będziecie bogatsi o wiedzę, która pozwoli Wam zapobiegać chorobom waszego pupila.

 

 

 

 

You may also like

Shih Tzu Karmienie
Karmienie szczeniaka Shih Tzu – podsumowanie
atopia
Częste choroby skóry u Shih Tzu

Leave a Reply