19
Lip
2013
0
choroby ras tybetańskich

Choroby rasy Shih Tzu i ich objawy – część 2

Jest to część druga obszernego artykułu, którego celem jest przedstawienie Wam najczęściej występujących u rasy Shih Tzu chorób. Jeśli nie posiadacie jednak pieska tej rasy, nie bójcie się. Jak już wcześniej wspominałem, wystarczy zapobiegać a w większości przypadków piesek będzie chował się dobrze.

Przejdę więc od razu do rzeczy.

Choroby serca – Fachowa nazwa to niedorozwój zastawki trójdzielnej. Choroba objawia się szmerami w sercu słyszanymi w trakcie badania, w domu można rozpoznać, że pies cierpi na tę dolegliwość tym, że staje się apatyczny, brakuje mu apetytu i traci w sposób widoczny wagę. Choroba jest bardzo poważna i w skutkach prowadzi do śmierci z wyniszczenia i osłabienia.

Niewydolność nerek – Choroba ta objawia się nadmiernym piciem i częstym oddawaniem moczy i występuje już u szczeniąt. Spowodowana jest niedostatecznym rozwojem tkanki miąższowej nerek. Jest ona bardzo poważnym schorzeniem, która w większości przypadków niestety skutkuje śmiercią czworonoga.

Pływające szczenięta – Jak sama nazwa wskazuje, choroba występuje u szczeniąt i objawia się tym, że szczeniętom stawianym na tylne nogi, rozjeżdżają się one na boki. Jest to wada genetycznie uwarunkowana i zazwyczaj ustaje z wiekiem. Szczenięta zaczynają po pewnym czasie chodzić normalnie, jednak znacznie później niż psy wolne od tej choroby.

Rozszczep podniebienia – Powstaje w skutek niepełnego rozwoju kości podniebienia psów tej rasy. Szczenięta cierpiące na rozszczep podniebienia mają trudności ze ssaniem i przełykaniem pokarmu, przez co trzeba je dokarmiać sztucznie. Wada jest wyleczalna operacyjnie, jednak jeśli myślimy o hodowli to takiego pieska musimy z niej wykluczyć.

Udar cieplny – To spore zagrożenie dla rasy Shih Tzu, spowodowane tym, że pieski te mają krótkie pyszczki. Podczas spacerów w upalne dni, trzeba więc pamiętać o tym, że muszą być one skracane do minimum. W dni gorące trzeba również ograniczać długie i wyczerpujące zabawy z psem. Trzeba również pamiętać, że w gorące dni nie wolno zostawiać psa nawet na chwilę w samochodzie. Choroba objawia się szybkim oraz głośnym oddechem, niekiedy kończącym się wymiotami. Leczenie polega na natychmiastowym ochłodzeniu czworonoga poprzez zanurzenie go w zimnej wodzie lub wykonaniu zimnej lewatywy.

Wypadanie dysku – Spowodowane jest tym, że Shih Tzu są psami o wydłużonej sylwetce, przy czym są stosunkowo ciężkimi stworzeniami biorąc pod uwagę ich gabaryt. Dyski więc wypadają głównie ze względu na to, że długi kręgosłup musi dźwigać ich ciężkie ciało. Trzeba więc rozważyć uczenia psa sztuczek mocno obciążających kręgosłup jak proszenie na tylnych łapach czy też służenie.

Zwichnięcie rzepki kolanowej – przyczyną schorzenia jest przesunięcie niewielkiej kości w stawie kolanowym (rzepki), która prowadzi do kulawizny. Choroba ta jest uwarunkowana genetycznie i występuje u prawie wszystkich psów małych ras.

Zwężenie nozdrzy – Choroba cechuje się deformacją nosa i zauważalna jest już u szczeniaków zaraz po ich urodzeniu. Szczenię piszczy i nie może oddychać przez nos co skutkuje tym, że nie może ssać pokarmu od matki. Zagrożenie dla życia szczenięcia mija w przypadku gdy jest on karmiony za pomocą sondy oraz jest trzymany w cieple. Po około 2 tygodniowym leczeniu, zagrożenie dla życia mija. Nos wróci do prawidłowego kształtu po kilku miesiącach. Mimo tego, że zagrożenie utraty życia mija to dolegliwości związane z utrudnionym oddychaniem pozostają. Jest jeszcze druga postać tego schorzenia. Psy potrafią urodzić się z normalnymi nozdrzami, które zwężają się między siódmym a ósmym tygodniem życia. Jednak w tym przypadku normalna szerokość nozdrzy wraca w trakcie wymianie zębów mlecznych na stałe uzębienie.

 

You may also like

Jak pozbyć się pcheł u Shih Tzu? Mamy rozwiązanie!

3 Responses

  1. Ewelina

    Dzięki za ten wpis. Muszę przyznać, że blog znalazłam przypadkowo chcąc się troszkę podszkolić w temacie piesków rasy shihtzu. Przydały mi się informacje dotyczące udaru cieplnego i wypadaniu dysków, chyba są to najczęstsze błędy. W każdym bądź razie w moim przypadku na pewno uspokoję się z wariacjami ze swoim pieskiem i spacerami „w słońcu”. Dzięki i pozdrawiam

  2. Agnieszka

    Mój piesek ma drgawki i w okolicach brzuszka jest spuchnięte i bardzo ciepłe są te spuchnięcia Dzisiaj wybieram się do weterynarza.Ale mimo to chciałbym wiedzieć co to jest.
    Ps:Bardzo fajny wpis,tylko trochę za mało tych chorób.

Leave a Reply