20
Lip
2013
0
Shih Tzu na wybiegu

Jak odchować szczeniaka Shih Tzu

Psy Shih Tzu jak już wcześniej pisałem w kilku artykułach są delikatne ale bez przesady. Będę powtarzał w kółko „bez przesady” ponieważ to nie są lalki z porcelany i się nie zbiją. Nie są to też lody bambino, które się roztopią pod wpływem ciepła. Są to psy, które wymagają troszkę więcej uwagi, rozwagi oraz konieczności poświęcenia im czasu.

Postanowiłem napisać więc kilka praktycznych porad, które powinny się przydać każdemu nowemu właścicielowi szczeniaka rasy Shih Tzu:

Podnoszenie psa – zawsze podnoś szczenię dwiema rękami. Jedna ręka powinna przytrzymywać go pod klatką piersiową a druga powinna być pod kuperkiem (zadkiem) psa.

Nie tucz psa – otyłość tak u psów jak i u ludzi przynosi raczej więcej szkód niż pożytku. Pamiętaj więc żeby nie tuczyć swojego pieska ponieważ można przez to doprowadzić do różnego rodzaju schorzeń związanych ze wzrostem kości, zaburzeń pracy serca i innych powikłań.

Pozwalaj mu się wyspać – sen to zdrowie, a w szczególności u szczeniaków. Pamiętaj więc aby dać się porządnie wyspać swojemu szczenięciu, które podczas snu regeneruje siły i rośnie.

Odżywianie gotową karmą – wybierając odpowiednią karmę (ja akurat wspomniałem używam royal canin), nie wolno stosować żadnych preparatów witaminowo mineralnych. Pamiętaj, że karmy dobrej jakości posiadają wszystkie potrzebne do prawidłowego rozwoju czworonoga substancje i witaminy.

Zwracaj uwagę na oczy i uszy – pilnuj, czy twój scholar nie łzawi nadmiernie, czy jego oczy nie są zaczerwienione. Sprawdzaj również stan jego małżowin usznych. Regularne czyszczenie i przemywanie zapobiega infekcjom.

Picie wody przez Shih Tzu – psy tej rasy nie powinny pić wody bezpośrednio po posiłku. Pieski te często się zapowietrzają co prowadzić może do czkawki i kolek.

Zabawy po jedzeniu – Shih Tzu po jedzeniu powinien chwilę odpocząć. Nie zajmuj go wyczerpującymi zabawami czy długimi spacerami zaraz po spożyciu posiłku. Każdy potrzebuje chwilę na sjestę.

Zabawy z dużymi psami – Chciałbyś być zdeptany? Psy tej rasy są małymi zwierzakami, które nie są fizycznie przystosowane do zabaw z owczarkami czy innymi psami dużych ras. problem polega na tym, że każdy pies myślenie ma podobne, mały i duży w myślach są podobnymi stworzeniami, nie widzą różnicy, czy kolega cięższy o 15kg jest większy.

Zabawy z piłką czy patykiem – to nie jest robot na baterie, pamiętaj o tym, że psy rasy Shih Tzu nie mają predyspozycji do zabaw z piłką czy patykiem takich jak choćby jamniki, które są psami myśliwskimi. Shih Tzu to psy salonowe, które dość szybko się męczą.

 

 

 

Leave a Reply