13
Paź
2013
0

Jak pozbyć się pcheł u Shih Tzu? Mamy rozwiązanie!

Pchły to pasożyty, które mogą przenosić choroby. Zarówno choroby skórne jak też inne. Nie o chorobach jednak chciałem tutaj napisać 🙂

Jakiś miesiąc temu nasz piesek bawiąc się na ogrodzie złapał pchły od psa, którego poznał „przez siatkę”. Przybłąkany kolega był bezpański a oba pieski pobawiły się chwilę, korzystając z tego, że spuściliśmy naszego Jimmiego z oczu. Nic w tym złego przecież, że dwa psiaki bawią się, skaczą, merdają ogonami i troszkę przy tym poszczekują mając ogromną frajdę prawda? Nic bardziej mylnego.

problem zaczął się jeszcze tego samego dnia, kiedy po przyjściu do domu, nasz mały urwis zaczął się drapać w różnych miejscach. Od razu stwierdziłem, że to jakaś pchła, którą trzeba jak najszybciej wytępić. Jak tutaj znaleźć pchłę w gąszczu długich, pofalowanych włosów w czarno białym ubarwieniu? Nie powiem, że bardziej cierpliwa jest moja żona, która zajęła się tą syzyfową pracą i spędziła na poszukiwaniach kilka długich kwadransów. Po burzliwych poszukiwaniach znalazła się zabłąkana, najedzona i gruba pchła, która w moment została zutylizowana 🙂

Pomyśleliśmy, że problem zniknął.

Rano, znowu pies zaczął się drapać to tu to tam, pokazując że najwidoczniej jakiś gość jeszcze grasuje w jego bujnym owłosieniu. Poszliśmy więc do weterynarza, który dał nam preparat (nazwy nie pamiętam) w takiej małej fiolce, dosłownie 3 krople tego było. Koszt około 20zł. Preparatem nasmarowaliśmy grzbiet psa, później równomiernie rozprowadziliśmy go głaszcząc i czesząc psa po całym ciele. Kuracja trwała 4 tygodnie. Po 2 tygodniach należało porządnie wykąpać psa i kupić kolejną porcję tego preparatu i znowu 2 tygodnie pies nie mógł być kąpany.

Efekt? – zadowalający ponieważ po 5 dniach pies przestał się drapać, ale cena prawie 50zł za pozbycie się kilku pcheł to z pewnością nie jest kwota, która może zadowalać, są na pewno tak samo skuteczne metody, tańsze przede wszystkim.

W każdym bądź razie na towarzystwo i otwartość na poznawanie nowych psów przez Shih Tzu trzeba zwracać uwagę. Im częstszy kontakt z obcymi (bezpańskimi) psami, tym bardziej narażamy swojego pupila na pchły i wszystkie następstwa, które mogą im towarzyszyć.

 

 

You may also like

Pchła u Shih Tzu – nie lekceważcie tego problemu!
Młody Shih Tzu
Podsumowanie pierwszego roku Bloga :)
Spacer z Shih Tzu, jak często i ile powinien trwać?
Nasz pies ma już rok!

Leave a Reply