11
Paź
2013
1
Shih Tzu Karmienie

Karmienie szczeniaka Shih Tzu – podsumowanie

Shih Tzu KarmienieMinęło troszkę czasu i nasz Shih Tzu ma już ponad 8 miesięcy. Przeprowadziliśmy małe badanie wśród znajomych, którzy posiadają pieski rasy Shih Tzu mniej więcej w podobnym wieku do naszego Jimmiego.

Badanie dotyczyło tego czym karmią swoje psy oraz czy zauważyli jakieś zachorowania wśród swoich pupili.

Muszę przyznać, że zdrowy rozsądek i konsekwencja przyniosła u nas jak na razie najbardziej pozytywne rezultaty. Mam tutaj na myśli konsekwencję związaną z podawaniem jednego rodzaju karmy i nie dokarmianie psa resztkami z obiadu czy też wprowadzanie różnorodnej diety.

U jednej znajomej, która karmi swojego psa wszystkim co ma w lodówce, gotując różne mięsno ryżowe potrawy, pies ma problemy z owłosieniem, które mu wypada oraz często się drapie (czyżby atopowe zapalenie skóry?).

Kolejna koleżanka karmi swojego pupila tanimi karmami z marketów, patrząc wyłącznie na napis Junior na karmie, nie zwraca jednak uwagi na ich skład mimo, że sugerowałem, że mięso drobiowe, które często jest zawarte w tego rodzaju pożywieniu potrafi bardzo zaszkodzić małym rasom. Drób szkodzi na sierść czy włosy przede wszystkim oraz skórę. Jasną jest sprawą, że u dużych ras typu owczarek niemiecki, kawałek kurczaka nie sprawi większego problemu ponieważ przełożenie ilości tego rodzaju pożywienia na masę psa jest takie, że psu zwyczajnie ten pokarm „rozejdzie się po kościach”. Małe psy jak Shih Tzu, Yorkshire Terrier czy nawet Jamnik mogą mieć różnego rodzaju dolegliwości związane właśnie z przyswajaniem drobiu. Shih Tzu wspomnianej znajomej jest apatycznym grubaskiem, który ma przerzedzoną sierść i swoisty rodzaj łupieżu.

W naszym przypadku, zrobiliśmy pewien eksperyment i mimo, że pies dostawał suchą karmę, którą otrzymuje od pierwszego dnia, w którym go przywieźliśmy do domu to przez okres wakacyjny dostawał dodatkowo jabłko, banana oraz marchew. Nic złego się nie działo po tym jak nasz Shih Tzu jadł banana oraz gryzł sobie marchew. Z jabłkiem było już gorzej ponieważ dostawał rozwolnienia i to często. Nie dawaliśmy mu jabłka w dużych ilościach, raczej chodziło o stopniowe przyzwyczajenie go do nowinek kulinarnych, co znosił każdorazowo po prostu źle. Obecnie mimo, że jak każdy pies zjadłby oczami wszystko 🙂 nasz student dostaje znowu wyłącznie suchą karmę tej samej marki, o której wspominaliśmy w tym artykule.

Shih Tzu prawidłowo się rozwija, nic złego się nie dzieje z jego skórą czy włosami. Fakt, że koszt karmy, którą my kupujemy to około 26zł na mniej więcej 10-12 dni może niektórych z was to odstraszyć. Są o wiele tańsze „zamienniki” na rynku dostępne w marketach, ale zastanówcie się czy ich skład jest odpowiedni i czy nie wydacie więcej na wizyty u weterynarza po tym jak zaszkodzicie swoim delikatnym pociechom jakimś pseudo posiłkiem.

 

 

You may also like

Pchła u Shih Tzu – nie lekceważcie tego problemu!
Młody Shih Tzu
Podsumowanie pierwszego roku Bloga :)
Spacer z Shih Tzu, jak często i ile powinien trwać?
Nasz pies ma już rok!

4 Responses

  1. Michał

    W miare mozliwości finansowych kupujcie dobra karmę, ktora zawiera minimum 60 % mięsa przed wysuszeniem. Dobra karma kosztuje już od 30zł/kg. Pedigree ma.. 4% mięsa. Naprawdę, nie kupujmy marketówek.

  2. Jacek

    Witam mam szczeniaczka ma ponad 3 miesiące moje pytanie polega do kiedy szczeniacki powinny jesc suchą karme dla szczenąt od kiedy można zmienić na karme dla dorosłego ?

  3. molly

    Zastanawia mnie, jak to jest z tym drobiem. Skoro nie można go podawać, to dlaczego w karmie Royal (i to dedykowanej właśnie shih tzu) jest właśnie suszone mięso drobiowe???

Leave a Reply