18
Lis
2013
0
chipowanie psa

Na czym polega Czipowanie psa? Czy to niebezpieczne?

chipowanie psaHistoria Pani Renaty, która „zgubiła” w zeszłym tygodniu swojego pupila natchnęła mnie do zwrócenia uwagi na temat psich chipów (czipów). Chipy są coraz częstszym wymogiem w dużych polskich miastach, mają na celu przede wszystkim umożliwienie szybkiego rozpoznania psa i doprowadzenie zguby do jego właściciela.

Pani Renata napisała na naszym facebookowym profilu podsumowanie swojej historii:

Znalazła się! Przeszukałam całą wieś i nigdzie jej nie było… okazało się, że biegała po ulicy i kobieta zatrzymała się, złapała ją i zabrała do siebie do domu a rano zadzwoniła na policję, że znalazła psa… Dzięki temu, że moja Lejdusia jest „zaczipowana” dziś rano RSPCA odwiozło mi ją do domu. Zakończenie historii szczęśliwe, ale mogło się skończyć bardzo źle…

Ta historia skończyła się jak w bajce z happy endem. Jednak mogło się skończyć bardzo źle.

Na czym polega więc Czipowanie psów i kotów? – polega ono na wszczepieniu podskórnie zwierzęciu mikroprocesora (chipa / czipa), który jest wielkości ziarna ryżu. Sam czip posiada w sobie numer identyfikacyjny zwierzęcia, który pozwala na szybkie rozpoznanie, chociażby gdzie jest zameldowany i kto jest jego właścicielem.

Czy chipowanie jest niebezpieczne dla zdrowia psa / kota? – czip jest jak już wspomniałem mikroprocesorem, ma on wielkość ziarna ryżu i wszczepia się go po lewej stronie szyi zwierzęcia poprzez zaaplikowanie go specjalną strzykawką, do tego celu przeznaczoną. Sam zabieg trwa w granicach jednej minuty czyli bardzo szybko i nie powoduje w żadnym wypadku trwałego uszkodzenia skóry (blizny czy dziury). Implant (chip) jest bezpieczny i zwierzę, które otrzymuje go nie będzie miało z nim związanych żadnych powikłań czy objawów chorobowych. Czipy podskórne u zwierząt nie powodują też w żadnym wypadku reakcji alergicznych i nie wprowadzają zwierzęcia w dyskomfort. Pies czy kot zwyczajnie nie ma pojęcia o tym, że posiada zaaplikowany w sobie mikroprocesor.

Czy implanty (chipy) się wymienia? – otóż nie. Czip jest aplikowany raz na całe życie i nie zużywa się, nie trzeba go więc wymieniać co pewien czas. Jest to po prostu elektroniczne oznakowanie, które nie potrzebuje baterii do swojej pracy.

Kto zarządza numeracją i gdzie gromadzone są dane z czipów? – dane zwierzęcia, które zostało „zaczipowane” gromadzone są w OBDPTR czyli Ogólnopolskiej Bazie Danych Polskiego Towarzystwa Rejestracji i Identyfikacji.

Czy każdy weterynarz może wszczepić czip? – nie, ponieważ nie każdy weterynarz współpracuje z OBDPTR i wszczepienie czipu bez numeru lub bez zgłoszenia tego numeru do OBDPTR mija się z celem, ponieważ nasze zwierzę będzie nosiło w sobie zupełnie bezużyteczne ciało obce.

Kiedy mam obowiązek zaczipowania psa / kota ? – obowiązek umieszczenia czipa ma każdy, kto chce ze swoim pupilem wyjechać za granicę. W tym celu zwierzę potrzebuje paszportu i właśnie czipa. Ponad to, niektóre polskie miasta wprowadzają obowiązek czipowania psów i kotów w nich mieszkających. Jednak w nie jest to wymóg w każdej gminie i trzeba się samemu dowiedzieć, czy w Twojej gminie istnieje obowiązek czipowania.

 

 

 

 

 

3 Responses

  1. jk

    Wszystko fajnie, ale jak znajdę jakiegoś psa, bądź przypadkowa osoba znajdzie mojego psa który się zgubił to jak mamy odczytać ten chip i powiadomić właściciela?? Czy nie lepszą metodą jest medalik na szyję z imieniem psa i nr. tel. właściciela?

    1. chip jest koniecznością w przypadku wyjazdu z psem do krajów UE. W naszym kraju teoretycznie nie powinno być problemu, gdy psa znajdzie policja, straż miejska czy zostanie on przywieziony weterynarzowi bądź do schroniska dla zwierząt. Jak jest u nas w praktyce? Z pewnością różnie, jak to w Polsce…

Leave a Reply