8
Lip
2014
2

Nigdy nie zostawiaj psa w samochodzie!

jimmy-w-aucieW ostatnim czasie zrobiło się bardzo głośno w naszym kraju o tym, jakie konsekwencje grożą dzieciom, które zostają zamknięte w samochodzie podczas gdy ich rodzice idą na zakupy, czy nawet załatwić jakąś pilną sprawę. Postanowiłem napisać ten artykuł jako apel by właściciele swoich psów też pamiętali o nich tak, jak się nagłaśnia w odniesieniu do rodziców i ich dzieci.

W upalne, letnie dni, temperatura w samochodzie może sięgnąć nawet do ponad 70 stopni Celsjusza a w takich warunkach bardzo łatwo o udar, który może skończyć się śmiercią. Prosimy Was abyście pamiętali o tym, żeby nie zostawiać psa zamkniętego w nagrzanym samochodzie nawet na kilka minut. Pamiętajcie, że psy się nie pocą co oznacza, że ich organizmy nie chłodzą się tak jak ludzkie. Jedyny sposób na to by pies się mógł sam schłodzić to praktycznie szybszy oddech, który jest swoistą chłodnicą całego organizmu.

Zamiast zostawiać swojego psa zamkniętego w samochodzie, poznajcie kilka alternatyw:

  1. zabierz ze sobą przyjaciela, znajomego, sąsiada czy członka rodziny, który będzie się bawił z Twoim psem, kiedy Ty będziesz robić zakupy czy załatwiać sprawę w urzędzie.
  2. przy dłuższych zakupach, możesz zorientować się czy do danego sklepu lub kompleksu sklepów przypadkiem nie można wprowadzić swojego psa (uwierzcie mi, że są takie sklepy).
  3. jeśli idziesz zjeść obiad do restauracji a na dworze jest słonecznie, nie zostawiaj samochodzie psa a weź go ze sobą i każ mu się położyć pod nogami.
  4. no i chyba najlepszy sposób: zostaw psa w domu, tam gdzie jest mu chłodno i czuje się bezpiecznie. Nie męcz zwierzęcia, tylko dla tego, że uważasz, że masz ładnego psiaka, którym chcesz się pochwalić całemu światu 🙂

Mam nadzieję, że te kilka prostych porad Wam się przyda. Jeszcze raz na koniec poproszę tylko – nigdy nie zostawiaj psa w samochodzie!

 

1 Response

Leave a Reply