22
Lis
2013
0
Obroża czy szelki

Od kiedy można uczyć Shih Tzu chodzić na smyczy?

Obroża czy szelkiO tym czy Shih Tzu powinno się wyprowadzać na smyczy czy tez lepiej w szelkach pisaliśmy wcześniej. Na ten temat zdania są podzielone. Jedni mówią, że lepiej od małego uczyć psa wychodzenia na spacery na smyczy, inni zaś twierdzą, że od samego początku powinniśmy przyzwyczajać psa do spacerów w szelkach.

Cały artykuł na ten temat przeczytacie pod tym adresem.

Dostaliśmy dzisiaj troszkę inne pytanie od Amelki, naszej czytelniczki. I jak się przyjęło już, że na Wasze pytania staramy się odpowiadać na łamach naszego bloga.

Pytanie brzmi:

Chciałabym zapytać się o to od kiedy można uczyć shih tzu chodzić na smyczy, ponieważ niedawno kupilam psa tej rasy ???

Droga Amelko i wszyscy nasi czytelnicy – Shih Tzu to delikatne psy, jednak musimy pamiętać, że są to jednak mimo wszystko psy 🙂 My swojego pupila odebraliśmy od hodowcy po sześciu tygodniach od jego urodzin. Piesek był do tego czasu szczepiony jednak nie na wszystko. Poszliśmy więc z nim do weterynarza i zapytaliśmy się od kiedy z pieskiem możemy chodzić na spacery i od kiedy możemy uczyć go chodzenia na smyczy.

Odpowiedź była według mnie co najmniej rozsądna. Pani weterynarz powiedziała nam, że z psem można wychodzić na dwór i uczyć go chodzenia na smyczy czy w szelkach po wykonaniu pełnego cyklu wszystkich niezbędnych szczepień oraz po jego odrobaczeniu i odczekaniu tego okresu kwarantanny. Po tym czasie, kiedy pies nabierze odporności możemy śmiało wyprowadzać go na dwór. W naszym przypadku było to po niespełna 3 miesiącach jego życia czyli po mniej więcej 6 tygodniach pobytu naszego Shih Tzu w domu.

Kolejna sprawa dotyczy pewnej opinii właścicieli różnych ras psów, że można psa przyzwyczajać w domu do smyczy i do tego, żeby pies się jej nie bał. My skorzystaliśmy z części tego zalecenia czyli zakładaliśmy psu w domu na 10-15 minut dziennie naprzemiennie obrożę i szelki, aby się z nimi oswoił. Wychodząc na dwór pies skupił się na otoczeniu a nie na tym, że coś go uwiera czy że ma na sobie obrożę bądź szelki, które powodują u niego dyskomfort.

To by było na tyle 🙂 Mamy nadzieję, Amelko, że pomogliśmy 🙂

You may also like

Pchła u Shih Tzu – nie lekceważcie tego problemu!
Młody Shih Tzu
Podsumowanie pierwszego roku Bloga :)
Spacer z Shih Tzu, jak często i ile powinien trwać?
Nasz pies ma już rok!

Leave a Reply