3
Wrz
2013
1
shih tzu jabłko

Owocowo Warzywna dieta Shih Tzu

by usingło już o karmie dla Shih Tzu, którą my karmimy swojego Jimmiego 🙂 i nie jest to reklamowanie produktu tylko stwierdzony fakt, że nasz pies nie choruje, rośnie prawidłowo i nic złego się nie dzieje z jego włosami, skórą, uszami itp.

Teraz chciałbym napisać, co poza tradycyjną karmą je nasz piesek. Do 3 miesiąca życia dostawał on wyłącznie suchą karmę (albo w postaci suchej albo delikatnie namoczoną w letniej – przegotowanej wodzie. Teraz śmiało możemy powiedzieć czym raczymy naszego szczeniaka poza standardowym jedzeniem.

Każda zmiana psiej diety powinna być wdrażana stopniowo, nie możemy dać psu od razu miski marchewki i być zadowolonym, że pies to wszystko zjada z apetytem a po kilku godzinach dostaje rozwolnienia, kolek i innych dolegliwości. To tak jak z człowiekiem. Jeśli otrzymujemy potrawę, z którą nie mieliśmy nigdy styczności, w której skład wchodzą egzotyczne warzywa czy owoce to w nadmiarze również możemy spędzić kilka godzin w ubikacji.

Owoce, i warzywa w diecie naszego Shih Tzu:

marchew – niewielka, około 10 centymetrowa, obrana, umyta i surowa. Raz na 2-3 dni pozwala psu uzupełnić niektóre witaminy i w przypadku naszego pupila daje mu sporo satysfakcji podczas gryzienia i zabawy właśnie marchwi. Jedni tarkują, my podajemy marchew w całości. Nasz Shih Tzu nie zjada jej jednak. przeżuwa, oblizuje, „wysysa” z niej sok i rozdrobnione fragmenty wypluwa. Troszkę jest przy tym śmiecenia i sprzątania później, ale czego się nie robi dla swojego psa, prawda? 🙂

jabłko – dajemy mu pół jabłka bez skórki, dzielimy to na mniejsze fragmenty (jakby kostkę) i pies zjada je ze smakiem. I tutaj jak w przypadku marchwi, są szkoły, które mówią, żeby jabłko tarkować. Jabłko dostaje 1-2 razy w tygodniu. W przeciwieństwie do marchwi, nasz Shih Tzu zjada jabłko do ostatniego kawałeczka, nie brudzi przy tym jak w przypadku zjadania marchwi.

seler – jest to warzywo, które można psu podawać, które nie powoduje żadnych efektów ubocznych jak jabłko czy marchew. Nasz Shih Tzu nie polubił jednak selera. Spróbował kilkukrotnie, powąchał i zostawił.

Które owoce nie są zalecane? – nie powinniśmy dawać psu owoców wielopestkowych, np. truskawki, poziomki czy maliny oraz wszelkiego rodzaju cytrusów czy też roślin strączkowych. Kiepskim pomysłem są również por, cebula, winogron. Tego rodzaju rośliny mogą powodować u psów alergie, a chyba lepiej zapobiegać niż później leczyć schorzenia, do których doprowadziliśmy sami.

Oswojenie psa z nowym pokarmem – powinno być stopniowe. Pies nie może na raz dostać miski z różnymi nowymi smakołykami bo zwyczajnie skończy się to rozwolnieniem i wielkim sprzątaniem 🙂 Nowości kulinarne podajemy więc stopniowo, po trochę oswajając psa z jabłkiem, marchwią czy selerem, przez cały czas obserwując stolec psa czy nie staje się luźniejszy lub biegunkowy. Jeśli tak się dzieje, należy odstawić dany owoc czy warzywo i za jakiś czas spróbować jeszcze raz. Jeśli pies każdorazowo dostaje biegunki, owoc bądź warzywo trzeba będzie odstawić.

Pamiętajmy, że każda nowość kulinarna dla naszego pupila wiąże się z koniecznością oswojenia się jego organizmu z „nowinkami smakowymi”, które chcemy mu dostarczyć. Nie możemy przedobrzyć tylko dla tego, że piesek bardzo się cieszy i zjada jabłko ze smakiem, prosząc o jeszcze. Owoc czy warzywo ma stanowić uzupełnienie diety a nie jej podstawę, i tym zakończę ten artykuł 🙂

You may also like

Pchła u Shih Tzu – nie lekceważcie tego problemu!
Młody Shih Tzu
Podsumowanie pierwszego roku Bloga :)
Spacer z Shih Tzu, jak często i ile powinien trwać?
Nasz pies ma już rok!

Leave a Reply