15
Maj
2014
1

Paszport dla Psa – czy konieczny i co jest wymagane?

paszport-dla-psaNadchodzi okres letnich wyjazdów wakacyjnych, ale nie tylko. Ludzie wyjeżdżają o każdej porze roku czy to w celach turystycznych, zarobkowych czy też po prostu w odwiedziny do rodziny lub znajomych.

Wyjazd do Anglii, Niemiec czy Hiszpanii z psem, kotem i innym zwierzakiem może okazać się problematyczny, jeśli nie posiadamy odpowiednich dokumentów dla naszego pupila.Nie ma możliwości wylotu samolotem z kraju do Państw UE i kilku innych (wymienię je później), jeśli nasz zwierzak nie będzie posiadał paszportu dla zwierzęcia. Wyjechać możemy samochodem – to i owszem – ale czy warto ryzykować problematycznych sytuacji za granicą, w przypadku rutynowej kontroli czy to na postoju gdzieś na autostradzie czy już w miejscu docelowym dla naszej podróży?

W jakich krajach jest ważny paszport dla psa? – Na dzień dzisiejszy paszport dla psa, fretki czy też kota jest dokumentem ważnym tylko i wyłącznie na terenie Unii Europejskiej oraz państw takich jak Szwajcaria, Watykan, Norwegia, San Marino, Liechtenstein, Islandia czy Andora.

Co musimy zrobić przed wyrobieniem paszportu dla zwierzęcia? – po pierwsze numer identyfikacyjny, który nadawany jest przez Polskie Towarzystwo Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt (PTRIZ). Można to zrobić na dwa sposoby, albo za pomocą mikro chipu (wspominaliśmy o tym na łamach bloga jakiś czas temu) lub poprzez tatuaż. Osobiście uważam, że chip jest mniej inwazyjny i mniej bolesny dla zwierzęcia.

Gdzie można wyrobić paszport dla psa? – paszport dla naszego pupila możemy wyrobić u naszego lekarza weterynarii. Koniecznym będzie wykonanie wcześniej szczepienia przeciwko wściekliźnie a sam paszport kosztuje w granicach 51zł.Są też kraje, które wymagają od nas troszkę więcej niż standardowa (nazwijmy to) „unijna procedura”. Takimi krajami są Wielka Brytania, Malta oraz Szwecja, które będą dodatkowo wymagać zaświadczenia o leczeniu przeciwko bąblowicy, badań potwierdzających skuteczność szczepionki przeciw wściekliźnie (czyli czy szczepionka się przyjęła) czy też zaświadczenia o przeprowadzeniu zabiegu przeciw kleszczom.

Podsumowując – aby wyjechać za granicę do krajów, które wyżej wymieniłem z całą pewnością dobrze jest się do tego odpowiednio przygotować. Paszport dla psa, kota czy fretki wcale nie wymaga aż tyle zachodu i pieniędzy aby się zastanawiać nad jego wyrobieniem. Na pewno unikniemy w ten sposób niepotrzebnych zatrzymań na granicy, wyjaśnień czy nawet kar finansowych.

Nie pozostaje mi nic innego jak tylko życzyć szerokiej drogi i udanych wyjazdów 🙂

 

Leave a Reply