8
Sie
2014
1

Pchła u Shih Tzu – nie lekceważcie tego problemu!

shih-tzu-kolnierzW czerwcu bieżącego roku nasz Shih Tzu złapał jedną pchełkę podczas spaceru. Nic by nie było w tym dziwnego bo przecież pchły lgną do psów. Problem jednak się pogłębiał, choć stosowaliśmy preparaty przeciwpchelne.Wszystko zaczęło się od tego, że nas piesek gryzł się i drapał w pachwinach i za uszami. Objawy podchodzące pod atopowe zapalenie skóry lub alergię nasilały się do tego stopnia, że postanowiliśmy go ostrzyc na 9mm, żeby móc w końcu znaleźć prowodyra tej sytuacji, czyli nieszczęsną pchłę.

Ostrzygliśmy więc psa, wykąpaliśmy i podaliśmy mu na kark kolejną porcję kropel. Szukaliśmy pchły przez kilka dni – bezskutecznie. Nasz Jimmy drapał się dalej a w pachwinach i za uszami robiły się coraz większe rany. Postanowiliśmy przejść się z nim do weterynarza, który stwierdził jednogłośnie, że pies jest uczulony na ślinę pcheł. Co prawda, żeby mieć pewność, należałoby wykonać kompleksowe badanie, którego koszt (badanie pod kontem uczuleń) to nawet 450zł. Weterynarz zaproponował nam jednorazowy zastrzyk sterydów oraz kołnierz weterynaryjny dla psa na 5 dni. Kiedyś pisałem o tym, że Shih Tzu to rasa podatna na różnego rodzaju schorzenia skórne oraz alergie, o atopowym zapaleniu skóry również było sporo powiedziane już.

Na szczęście diagnoza weterynarza oraz zastosowanie sterydu zadziałało korzystnie i pies wyleczył się w tydzień.

Po tygodniu jednak na wierzch, z włosia wyszła prowodyrka całej sytuacji czyli pchła. Ospała, zatruta olejkiem.. Uśmierciliśmy ją z uśmiechem na twarzach (wiem, to brutalne :)) a nasz Jimmy jest zdiagnozowanym alergikiem.

Uważajcie gdzie spacerujecie ze swoimi pieskami, nie wprowadzajcie psów na wysoką trawę, nie pozwalajcie im się bawić z obcymi psami a choć w pewny stopniu uchronicie swoje zwierzaki od tego, z czym my walczyliśmy tak długo.

You may also like

Młody Shih Tzu
Podsumowanie pierwszego roku Bloga :)
Spacer z Shih Tzu, jak często i ile powinien trwać?
Nasz pies ma już rok!
Shih Tzu Cena – czyli za co tak na prawdę płacimy

Leave a Reply