31
Paź
2013
0

Shih Tzu – częste pytania i odpowiedzi (FAQ)

Otrzymujemy od Was wiele pytań, lecz również sami szukaliśmy odpowiedzi na kilka z nich. Postanowiłem więc zestawić kilka często pojawiających się pytań, które nurtują zarówno was jak i nas. Odpowiedzi szukałem u hodowców, na profesjonalnych stronach zagranicznych bądź samemu staraliśmy się rozwiązać niektóre z poniższych problemów, opierając się na własnym doświadczeniu.

Tak właśnie powstało to swoiste Shih Tzu FAQ (czyli Shih Tzu pytania i odpowiedzi), które nie koniecznie odpowie na pytania dotyczące Shih Tzu a całej psiej rasy. Nie chciałem jednak rozpisywać się w odniesieniu do wszystkich psów, gdyż nie byłoby to zgodne z profilem tego bloga. Przejdźmy więc do sedna sprawy.

Jak mogę oduczyć swojego Shih Tzu szczekania?

Młody szczeniak jest często zakłopotany, gdy nie ma już w pobliżu rodzeństwa ze swojego miotu. Jedną z pierwszych rzeczy, którą należy nauczyć psa jest więc uświadomienie go, że nie będziemy poświęcać mu uwagi za każdym razem, kiedy tego chce. Podchodzenie do młodego szczekającego psa i wykrzykiwanie do niego „Cisza” lub „Nie wolno” jest w jego pierwotnym rozumowaniu nagrodą za to, że właśnie przed chwilą był bardzo głośno. Nigdy nie nagradzaj psa nawet za coś innego jeśli szczeka lub skamle. Zawsze należy poczekać aż skończy, zignorować go i po tym fakcie go wynagrodzić. Pies po którymś razie „załapie”, że cisza równa się nagroda 🙂

Dla czego szkolenia typu „Crate Training” (zamykanie psa w klatce) są polecane?

Klatka dla psa nie powinna być miejscem karania go, lecz czymś w rodzaju sanktuarium, gdzie pies może się wycofać by odpocząć i czuć się bezpiecznie. Szkolenie powinno się stosować w przypadku, gdy nie mamy gdzie zamknąć psa, np. kiedy przyjdą goście a on chce być w centrum uwagi a gościom to może przeszkadzać. Przyzwyczajanie pupila do klatki w niektórych rodzinach może sporo pomóc w zapanowaniu nad małą energiczną pociechą. Osobiście nie stosujemy tej techniki ujarzmiania naszego Shih Tzu, jednak na zachodzie jest to dość popularne. Wybór należy do Was.

Jak wymawiać Shih Tzu i co oznacza ta nazwa?

Z języka chińskiego jest to coś w rodzaju Shirr dza, jednak zachodnia wymowa to Sheet-sue. Nazwa Shih Tzu oznacza z angielskiego Lion Dog a w wolnym tłumaczeniu odnosi się do wyglądu królewskiej rasy. Czasami stosowana jest również nazwa Chrysanthemum Dog co oznacza w wolnym tłumaczeniu „Pies Chryzantem”.

Czy Shih Tzu są bezpieczne dla małych dzieci?

Shih Tzu są bardzo przyjazną i łagodną rasą psów. Są doskonałym wyborem jeśli w domu są dzieci a my chcemy sprawić sobie i im przyjemność poprzez zakup psa. Oczywiście zdarzają się wyjątki, psy nie ułożone lub źle traktowane przez właścicieli (również rozpieszczane nadmiernie). Szereg czynników może sprawić, że nasz mały piesek przysporzy nam kłopotów i mnóstwo hałasu. Nie dajmy się po prostu zwariować i traktujmy go mimo wszystko jak psa a nie śliczną maskotkę a wszystko będzie dobrze 🙂

Kiedy wyprowadzić Shih Tzu po raz pierwszy na dwór?

Na początku spróbuj pokazać swojemu psu różnego rodzaju bodźce, z którymi spotka się po wyjściu na pierwszy spacer. Weź go na ręce, pokaż przez okno podwórko, pozwalaj mu zapoznać się z różnymi zapachami (np. obuwie po powrocie z dworu czy reklamówka ze sklepu). Pokazuj mu świat zewnętrzny, dźwięki stopniowo. W momencie, gdy wszystkie bodźce pozna i nie będzie się bał nowych dźwięków i jeżdżących samochodów widocznych przez okno czy latających ptaków, weź go na pierwszy spacer. Pies wszystkimi zmysłami będzie wręcz chłoną otoczenie ale nie będzie to dla niego takim szokiem, jak w momencie, gdy nie przyzwyczaimy go do odbierania świata takiego jakim jest. Jeśli nowy bodziec będzie przez psa odbierany za niebezpieczny, zacznie się bać i uciekać, pamiętaj że nie wolno go w tym czasie nagradzać, przytulać czy brać na ręce bo u psa spowoduje to odruch odwrotny do zamierzonego i zacznie się bać jeszcze bardziej. Przyzwyczajaj go, nie reagując na sytuacje, których on się boi a które w Twojej ocenie są czymś normalnym. Nagradzaj psa wyłącznie za rzeczy, które są wykonane zgodnie z Twoimi założeniami.

Jak Shih Tzu znoszą podróżowanie? Można je zostawiać same w zamkniętych samochodach?

Większość psów tej rasy uwielbia podróże. Hodowcy jednak zalecają przewozić te małe psy w klatkach lub w pojemnikach zabezpieczających psa przed urazami w trakcie nagłego hamowania lub wypadku. Pies swobodnie poruszający się, na przykład na półce bagażnika może doznać poważnych kontuzji w czasie, gdy będziemy zmuszeni do szybkiego zatrzymania naszego pojazdu. Nie wolno (nigdy) zostawiać psa w zaparkowanym samochodzie, gdzieś na parkingu, kiedy my idziemy na długie zakupy, np. do galerii. Może on zostać skradziony (wybicie szyby to akurat nie jest wielki problem). W ciepłe dni temperatura w samochodzie może wzrosnąć do poziomów śmiertelnych w zaledwie kilka chwil. Psy o tak zwanych krótkich twarzach są szczególnie podatne na udary cieplne.

Czym powinienem karmić Shih Tzu?

To pytanie już pojawiało się na blogu. Chciałbym jednak odpowiedzieć na nie jeszcze raz abyście mieli to w tym poście. Tak więc, na początku należy używać pokarmów, rekomendowanych przez chodowców. Opisałem to w poście o tym czym karmimy naszego Shih Tzu. Jest to zalecana karma, która zawiera wszystkie niezbędne do prawidłowego rozwoju elementy oraz na pewno nie doprowadzi do rozstroju żołądka. Jeśli chcemy zmienić dietę naszego psa, powinniśmy robić to stopniowo, przyzwyczajając go do nowego pożywienia. Nie róbcie błędu i nie odstawiajcie jednej karmy z dnia na dzień zastępując jej czymś innym. Z pewnością suche uszy wieprzowe czy surowa skóra nie jest dobra dla Shih Tzu. Mogą się tym zadławić.

Co potrzebuje szczeniak rasy Shih Tzu?

Oprócz jedzenia, wody i schronienia, czyli podstawowych rzeczy potrzebnych każdemu zwierzęciu, Shih Tzu potrzebuje od nas jeszcze dużo miłości 🙂 Shih Tzu uwielbiają się bawić z ludźmi, bez względu na to czy są oni dorośli czy są małymi dziećmi. Więc jeśli tylko posiadasz wolny czas to siedzenie przed telewizorem zastąp zabawą ze swoim pupilem. Pies bardziej przywiąże się do Ciebie. Pieski te potrzebują jeszcze odpowiedniego spania. Dobrze jest przewidzieć do jakich rozmiarów urośnie Twój pupil i kupić mu odpowiedniej wielkości legowisko. Jeśli masz podwórko to zabezpiecz miejsca, do których pies nie powinien się dostać. Shih Tzu wślizgną się w każdą szparkę, szczególnie młode psy, ciekawskie świata.

Czy mój pies powinien bawić się z innymi psami?

Shih Tzu ze względu na ich krótki pysk i ich fizjologię nie są w stanie konkurować w zabawach z większymi psami jak na przykład owczarki niemieckie czy rasy psów myśliwskich. W takich zabawach mogą w najlepszym wypadku się bardzo męczyć. Psy rasy Shih Tzu powinny się bawić albo z innymi Shih Tzu albo z psami o podobnych gabarytach. Nie pozostawiaj swojego pupila w towarzystwie innych, większych psów na dłuższy czas. Pies zmęczony będzie się kładł, chcąc odpocząć ale silniejsze psy mogą dalej chcieć się z nimi bawić, nie pozwalając Waszemu pupilowi złapać oddechu. Zabawa więc owszem ale z umiarem i w takim towarzystwie by nie męczyć psa.

To by było na tyle. Myślę, że w przyszłości podobne zestawienia pytań i odpowiedzi jeszcze będą się pojawiać na naszym blogu. Mam również nadzieję, że również ten wpis Wam się przyda.

 

You may also like

Pchła u Shih Tzu – nie lekceważcie tego problemu!
Młody Shih Tzu
Podsumowanie pierwszego roku Bloga :)
Spacer z Shih Tzu, jak często i ile powinien trwać?
Nasz pies ma już rok!

Leave a Reply