29
Sty
2014
1

Przepuklina Pępkowa u Shih Tzu – fakty i mity

Na początku kilka zdań o tym czym tak na prawdę jest przepuklina pępkowa. Dużo osób decydujących się na zakup Shih Tzu rezygnuje z wybranego wcześniej pieska z powodu przepukliny pępkowej, która bardzo często występuje u tej rasy.

Czym więc jest przepuklina pępkowa? – przepuklina to uwypuklenie otrzewnej, które ma wygląd woreczka i występuje w luce w powłoce brzusznej. Do wspomnianego woreczka przepuklinowego bardzo często dostają się narządy wewnętrzne (np. jelita). Schorzenie występuje bardzo często u szczeniąt i jest możliwe do usunięcia poprzez usunięcie i zaszycie miejsca, w którym występuje woreczek przepuklinowy.

Czy przepuklina zostaje u psa na całe życie? – przepuklina, która powstaje u szczeniaka, jeśli nie zostanie zoperowana to zostanie u psa do końca jego dni. Jednak nie każda jej forma wymaga o czym przeczytacie dalej.

Czy przepuklina pępkowa jest groźna?U szczeniąt trzeba uważać i nie doprowadzać do sytuacji, w których moglibyśmy nadwyrężyć miejsce, gdzie znajduje się przepuklina. Nie powinniśmy więc szczeniaka ściskać w okolicach brzucha i bawić się z nim w sposób, który nadmiernie nadwyręża mięśnie brzucha. U dorosłych psów, przepuklina ma raczej znaczenie estetyczne, nie zagrażające bezpośrednio życiu psa, jednak wygląd miejsca, w którym się ona znajduje nie dla wszystkich ludzi jest rzeczą przyjemną. Bardzo często ludzie boją się dotykać i bawić się z psem, który ma przepuklinę pępkową. Jest to rzecz jasna mylne podejście. Dorosłemu psu, jeśli weterynarz stwierdzi, że przepuklina jest na tyle mała, że nie trzeba jej usuwać operacyjnie, nic nie grozi. Możemy się z psem bawić 🙂 spokojnie 🙂

Rodzaje przepukliny są dwa. Nie będę tutaj operował fachowym nazewnictwem gdyż nie jestem weterynarzem. W każdym przypadku przepuklina pojawia się w okolicach pępka.

 1. Pierwszy z nich jest defektem kosmetycznym, drobnym uwypukleniem, które można odprowadzić do jamy brzusznej (ale nie koniecznie). Nie ma ono większego a w zasadzie żadnego wpływu na komfort życia naszego pupila.
 2. Kolejny rodzaj przepukliny to ta jej rzadsza forma – przepuklina duża – która ma średnicę powyżej 0,5 – 1cm. W tym przypadku poza tłuszczem do przepukliny przedostają się również jelita.

Kupując szczeniaka, nie podchodźcie do planowania zakupu w sposób kategorycznie wykluczający psa z przepukliną. Bardzo często tak się dzieje i stąd mój apel. Przepuklina jest wyleczalna, można powiedzieć poprzez zabieg kosmetyczny. Pies, z przepukliną nie jest w niczym gorszy od psa bez przepukliny. W każdym razie mam wielką nadzieję, że dzięki temu artykułowi będziecie mogli rozważniej podejść do tego tematu i że to tak bardzo zniesławione „zjawisko” przestanie być tak straszne jak je malują.

You may also like

Shih Tzu Cena – czyli za co tak na prawdę płacimy
Pierwsze Video z naszym Shih Tzu Jimmim :)
Zdjęcia Shih Tzu Jimmiego – wykąpanego łobuza :)
Shih Tzu Pisownia
Shih Tzu szukane w internecie czyli co piszecie by znaleźć coś o tej rasie :)

6 Responses

 1. Marta

  Nasz Monti ma przepuklinę pępkową. Zauważyliśmy ja już w domku, ale nawet przez myśl mi nie przyszło żeby go oddać. W lutym idziemy na drugie szczepienie i weterynarz zdecyduje co z przepuklinką a szczeniak jest tak ruchliwy że głowa boli:)

 2. Ania

  Nasz Timonek też miał przepuklinę pępkową. Wiedzieliśmy o niej po wizycie u weterynarza zaraz po zabraniu z hodowli. Mogliśmy pieska oddać, ale wybraliśmy go już kilka dni po narodzinach i od tamtego momentu był naszym kochanym Timonciem. 2 miesiące temu miał zabieg usunięcia przepukliny, a w obecnej chwili nawet nie ma już blizny. Więc przepuklina w ogólne nie dyskwalifikuje pieska, zwłaszcza że u shih tzu to bardzo częsty przypadek. (Wszystkie shih tzu, które znam osobiście mają bądź miały przepuklinę).
  Pozdrawiam

 3. sikora

  Nasz śliczny kochany Faficzek ma czwarty miesiąc i chyba ma przepuklinę,martwimy się o niego.Nie widać żadnych oznak jest bardzo wesoły,lubi się bawić, nie wiemy czy operować. Co robić, nie chcemy go stracić.

  1. Pieski z przepukliną mogą żyć, to nic strasznego. W niektórych przypadkach – jak to mówią – lepiej zostawić ją w spokoju bo może nie jest jakaś pokaźna, w innych przypadkach jest to zabieg operacyjny, który raczej nie zagraża życiu zwierzęcia. Usunięcie wypuklenia jest raczej kwestią estetyczną u większości piesków rasy Shih Tzu. Chodzi o to, że jednym właścicielom może to zwyczajnie przeszkadzać, inni zaś mogą kompletnie na to nie zwracać uwagi.

 4. Angie

  Moja Luna ma 9 tyg. i ku zdziwieniu Pani weterynarz nie ma przepukliny. Chciałabym jej uniknąć, wiec jak nie doprowadzic do niej? Co właściwie powoduje przepukline u tych piesków?

Leave a Reply