27
Mar
2014
1

Spacer z psem? Uważaj na zagrożenia!

walking-shihtzuMieliśmy ostatnio przygodę, która obudziła naszą czujność w te wiosenne dni. Chodzi tutaj o spacery z psem i to na co należy zwrócić uwagę aby pies nie nabawił się żadnej infekcji dróg pokarmowych.Raptem tydzień temu mieliśmy niemały problem z naszym Shih Tzu. Piesek zachowywał się apatycznie, nie za bardzo chciał jeść i poruszał się dość ospale, jakby był cały czas zmęczony i niewyspany. Kolejnego dnia robił kilkukrotnie rzadki stolec i dwa razy zwymiotował, nie chciał jeść. W tej sytuacji musieliśmy pilnować aby się nie odwodnił i podawaliśmy mu wodę. Pies jej również nie chciał za bardzo pić to moczyliśmy palce w wodzie, którą psiak zlizywał z nich. To zawsze jakiś sposób na to aby zapobiec odwodnieniu organizmu podczas intensywnej biegunki.

Na początku pomyśleliśmy – parwowiroza? – ale na całe szczęście stolec nie miał koloru brunatnego, a to jest jeden z głównych objawów parwowirozy, przy której pies wydala trawioną krew, która daje brunatne zabarwienie w kale.

Na całe szczęście biegunka i wymioty przeszły następnego dnia, pies uległ więc jakiemuś zatruciu przez dwie noce i jeden dzień. Po tym okresie jak ręką odjął wrócił mu apetyt, chęć do zabawy i przede wszystkim apetyt.

Przejdę więc do sedna tematu.

Podczas wiosennych i przedwiosennych spacerów na polskich drogach, chodnikach, parkach, plantach i różnego rodzaju skwerach gdzie ludzie spacerują przez zimę ze swoimi psami można zobaczyć dużo nieprzyjemnych zjawisk. Chodzi tutaj o „psie kupy”, które są nierozłączną częścią krajobrazu polskich miast w okresie pozimowym.

W tym okresie podczas spacerowania ze swoim psiakiem w szczególności należy zwrócić uwagę na wszędzie leżące „kupy”. Dla czego to takie ważne? – otóż w kale mogą znajdować się pasożyty i różnego rodzaju wirusy, w tym wspomniana wcześniej parwowiroza, która jest bardzo niebezpieczną chorobą.

Spacerując należy zwracać uwagę na to, co pies wącha, co próbuje zjeść czy polizać bo czasem nasza nieuwaga może przysporzyć nam spory problem, który w najlepszym przypadku zakończy się wydaniem pieniędzy na antybiotyki, wizyty u weterynarza i leczenie naszej pociechy. W najgorszym wypadku nasza nieuwaga może doprowadzić do zgonu zwierzęcia i to trzeba tutaj zaznaczyć.

Spacerując z psem trzymajmy go więc blisko siebie, zwracajmy uwagę na to co pieska zainteresowało, że tak wącha jakieś miejsce. Nie pozwalajmy psu podchodzić do każdego miejsca, które go interesuje, chyba że jesteśmy pewni, że tam nie znajdzie żadnej niespodzianki, która może przysporzyć nam niemałych kłopotów.

 

You may also like

Spacer z Shih Tzu, jak często i ile powinien trwać?
Parwowiroza – choroba, której nie można lekceważyć

1 Response

Leave a Reply