12
Gru
2013
2

Zapalenie ucha u psa (w tym Shih Tzu)

zapalenie-ucha-u-psaZauważyliśmy przedwczoraj zaczerwienione ucho u naszego Shih Tzu. Po dotknięciu było gorące, wyraźnie cieplejsza temperatura od drugiego ucha. Obejrzałem ucho dokładniej i widać było na nim spore zaczerwienienia. Poza tym pies dość często się drapał w miejscu zaczerwienienia jakby wyraźnie mu tam coś przeszkadzało. Postanowiliśmy pójść z nim jak zwykle w przypadku różnych schorzeń i nie do końca jasnych sytuacji do weterynarza. W przypadku naszego malucha okazało się, że jest to zapalenie ucha zewnętrznego, chyba najmniej inwazyjne schorzenie z tych, które opisałem niżej.

Postanowiłem więc nie kończyć na wizycie u weterynarza a opisać wszystkie trzy rodzaje zapalenia ucha u psów, w tym też u  Shih Tzu.

Czy zapalenie ucha to częste schorzenie u psa? – jak najbardziej. Choroby uszu to dość powszechne dolegliwości, wynikające głównie ze skomplikowanej budowy ucha. Bardziej podatne na wszelkiego rodzaju choroby uszu (np. zapalenie ucha środkowego) są psy, które mają długie – zwisające małżowiny ze sporym owłosieniem od wewnętrznej strony. Rzadziej chorują rasy mające stojące do góry uszy.

Co powoduje więc choroby uszu u psów? – przede wszystkim chodzi tutaj o higienę małżowin. Długie, zwisające i nadmiernie owłosione małżowiny uszne są idealnym miejscem do rozwijania się bakterii drożdży i grzybów innych gatunków. Ucho „oklapłe”ponad to w mniejszym stopniu niż u psów z uszami stojącymi jest wietrzone, co tworzy z nich swoisty inkubator (można powiedzieć – azyl) dla bakterii i grzybów. To one więc są najczęściej przyczyną wszelkich chorób układu słuchowego psów.

Czy zapalenie ucha to jedna choroba? – zapalenie ucha jest stanem, który należy powielić na trzy grupy. Zapalenie ucha wewnętrznego, zapalenie ucha zewnętrznego i zapalenie ucha środkowego.

Skoro odpowiedziałem na kilka dość częstych pytań jeśli chodzi o zapalenie ucha, przejdźmy do wyjaśnienia objawów każdego z ich rodzajów.

Zapalenie ucha wewnętrznego – bardzo często powiązane jest z zapaleniem ucha środkowego i nazywane jest w ten czas też powikłaniem zapalenia ucha środkowego. Objawy są bardzo poważne, pies może dostać oczopląsu, w niektórych przypadkach może tracić równowagę lub dostać tak zwanego oczopląsu lub może zacząć regularnie wymiotować. Aby skutecznie wyleczyć zapalenie ucha wewnętrznego, lekarz – weterynarz prawie w 100% przypadków poda psu spore dawki antybiotyków, różnego rodzaju leków przeciwzapalnych i na zahamowanie wymiotów. Nie martwcie się jednak, zapalenie ucha wewnętrznego jest wyleczalne a samo leczenie trwa zazwyczaj kilka tygodni (maksymalnie 6). Jest jednak spory minus w postaci powikłań, które mogą wystąpić na skutek zapalenia ucha wewnętrznego – zapalenie opon mózgowych, które w niektórych przypadkach może doprowadzić do śmierci. Z tego też powodu nie można lekceważyć żadnych objawów chorobowych i zaraz po zauważeniu jakichkolwiek zmian, szybko udajcie się do weterynarza. Jak to mówią, lepiej dmuchać na zimne – unikajcie więc długich spacerów podczas przy wilgotnej pogodzie, dbajcie o uszy swojego psa i czyścice regularnie małżowiny uszne, zwracajcie uwagę na to, żeby pies nie kąpał się w np. parkowych stawach i innych tego typu raczej wątpliwej czystości zbiornikach wodnych.

Zapalenie ucha środkowego – objawia się ogólną gorączką i dotyczy ono elementów ucha środkowego. Zapalenie ucha środkowego objawia się przede wszystkim podobnie do zapalenia ucha zewnętrznego. Jest jednak jeszcze jeden element tej choroby – zespół Kornera. Jego objawy to głównie przymknięte powieki, zapadnięte oczy i zwężone źrenice. Objawem kolejnym jest problem słuchu, który występuje poprzez nagromadzanie się płynu w uchu środkowym. Zapalenie ucha środkowego bardzo często pojawia się, gdy zlekceważymy zapalenie ucha zewnętrznego, którego to następstwem jest właśnie omawiane schorzenie związane z uchem środkowym. Nie lekceważmy więc i tego zapalenia ucha. Wasz pies przez komplikacje związane z zespołem Kornera i zapaleniem ucha środkowego może nawet stracić częściowo lub całkowicie wzrok. Leczenie również w tym przypadku poprzez podawanie antybiotyków ale i środkami sterydowymi oraz przeciwbólowymi.

Zapalenie ucha zewnętrznego – Dotyczy tak zwanego przewodu słuchowego, nie chodzi tutaj o zewnętrzną część małżowiny usznej, po której głaszczemy swojego psa. Przyczyny są podobne jak w przypadku zapaleniu ucha wewnętrznego, czyli ciała obce tam się gromadzące, nadmierne owłosienie, które powinno być w wielu przypadków (głównie u sporej ilości populacji Shih Tzu) depilowane. Wszystkie te czynniki, które prowadzą do braku odpowiedniej wentylacji ucha (w szczególności właśnie uszy oklapnięte, owłosione).  Jak pisałem przy zapaleniu ucha wewnętrznego (grzyby, bakterie i inne patogeny). Na zapalenie ucha zewnętrznego bardzo często zapadają rasy z wąskim przewodem słuchowym, przykładami są więc – Maltańczyk, West Highland White Terrier, Yorkshire Terrier (popularne Yorki) oraz psy z nadmiernym owłosieniem, jak Cocker Spaniel, Pudel, Shih Tzu. Zapalenie ucha zewnętrznego objawia się przede wszystkim sporym świądem ucha, potrząsaniem głowy n boki oraz częstym drapaniem miejsc chorobowych. Zauważymy przy tym również niechęć psa do zabawy, czy dotykania go w miejscu zmienionym chorobowo, spowodowanym dość odczuwalnym bólem ucha. Kolejny element zapalenia ucha zewnętrznego u psa to zapach, który wydobywa się z miejsca zmienionego chorobo. Spowodowane jest to nadmiernym wytwarzaniem wydzieliny usznej, która w momencie rozkładu zaczyna zwyczajnie brzydko pachnieć. Do samej diagnozy służy przyrząd zwany otoskopem, weterynarz przed przystąpieniem do badania właściwego musi najpierw porządnie oczyścić małżowinę uszną z zanieczyszczeń. Na samym końcu wykonana zostaje często cytologia (badanie cytologiczne) po przeanalizowaniu wydzieliny, która wydobywa się nadmiernie z ucha psa. Leczenie to przede wszystkim płukanie przewodu słuchowego za pomocą preparatów, które przepisze nam weterynarz. Dodatkowo oczywiście jak w każdym poprzednim przypadku konieczne jest podanie antybiotyków. W przypadku zapalenia ucha zewnętrznego dość pospolitym błędem jest przemywanie uszu wodą, czego nie można robić. Woda sprzyja podniesieniu wilgotności w „inkubatorze” dla patogenów jakim jest małżowina uszna. Zapalenie ucha środkowego powinno się leczyć zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii i zazwyczaj nie trwa więcej niż dwa tygodnie.

Myślę, że wyczerpałem temat zapalenia ucha u psów. Starałem się zwracać tu uwagę głównie na psy z „oklapniętymi uszami” oraz nadmiernym owłosieniem małżowin usznych, jak właśnie Shih Tzu.

O tym jak zabrać się za czyszczenie uszu zapraszam do zapoznania się z artykułem – pielęgnacja uszu u Shih Tzu.

2 Responses

    1. wizyta u weterynarza w przypadku naszego pupila i zewnętrznego zapalenia ucha to koszt 77zł. W tym czyszczenie ucha, coś w rodzaju demonstracji tego jak w domu dbać o uszy psa i w jaki sposób stosować leki przepisane. W tym Oridermyl- maść do uszy dla psów i kotów i VertiDerm Otex – płyn do czyszczenia uszu dla psów i kotów.

Leave a Reply