13
Sty
2014
2

Żywienie 10 miesięcznego Shih Tzu

No i stało się, nasz mały Jimmy przeszedł na dietę dorosłego psa. Właściwie to dopiero zaczyna przechodzić na dietę „mogę już jeść prawie wszystko”. Nawet etykieta na karmie, którą go karmiliśmy oznajmiała, że już czas zmienić nawyki żywieniowe a właściwie to dietę.

Zaczynamy więc stopniowo, dużo się pisze w sieci o tym czego psu nie wolno a co wolno. My postanowiliśmy, że na pewno nie będziemy podawać psu kwaśnych zup (kapuśniak, ogórkowa, raczej też nie pomidorowa). Raczej ryż z odrobuną bulionu, rosołu z warzywami i mięsem. Wywar z rosołu (bulion) można przecież zastosować do tego aby delikatnie nim polać ryż z warzywami. I właśnie takie wariacje ryżowe podajemy swojemu Shih Tzu.

Na początku przyznam szczerze był to dla mnie szok. Pierwszy raz spotkałem się, kiedy pies widzi miskę z ryżem odrobiną skrojonej i ugotowanej marchwi i paroma innymi typowymi w kuchni polskiej składnikami (ale o przepisie niżej) i zaczyna się tym ze smakiem zajadać. Sucha karma to sporo, ale to nie wszystko. W fazie rozwoju na pewno dobra karma, która posiada wszystkie potrzebne psu witaminy powinna wystarczyć a w naszym przypadku przełożyło się to na brak praktycznie jakichkolwiek problemów zdrowotnych naszego Shih Tzu.

Przepis na pożywne danie ryżowe dla psa:

Składniki:

  • marchew
  • groch
  • seler
  • pietruszka
  • mięso wołowe lub wieprzowe (mogą być żeberka)
  • ryż

Gotujemy marchew, groch, seler, pietruszkę. Możemy dodać do tego mięsa wołowego lub wieprzowego. Ugotowane składniki dodajemy do ryżu i zalewamy go delikatnie powstałym bulionem. Po odczekaniu aż danie będzie letnie podajemy psu, który powinien się zajadać ze smakiem 🙂

Pamiętajcie jednak o tym, że niektóre psy lubią co pewien czas zmieniać smak. Psy tak jak i my potrafią sobie wyrobić własną opinię na temat tego czy coś im smakuje czy nie. Kierują się raczej innymi powodami niż ludzie (raczej wyglądem posiłku się nie będą kierować jak my 🙂 ), ale mimo to są zapachy i smaki, w których mogą nie gustować. Zwracajcie na to uwagę, eksperymentujcie. Jeśli pies nie chce czegoś jeść, przyglądnijcie się dokładniej, czy przypadkiem nie omija jakiś składników a wszystko inne jednak zjada. Przykładem może być groch, pies może zjeść ryż ze wszystkimi wymienionymi wyżej składnikami ale ominie groch. Groch nadaje też aromatu, który czuć w całym daniu. Zastępujcie nielubiany składnik innym. Stwórzcie kartę obiadową swojego małego Shih Tzu, z której będzie zadowolony.

You may also like

Pchła u Shih Tzu – nie lekceważcie tego problemu!
Młody Shih Tzu
Podsumowanie pierwszego roku Bloga :)
Spacer z Shih Tzu, jak często i ile powinien trwać?
Nasz pies ma już rok!

2 Responses

  1. Małgosia

    Niedawno kupiłam Shih Tzu. Piękny tricolor z rodowodem. Nie wiedziałam czym go karmić. Ma około dwóch/trzech miesięcy. W sklepach widziałam a la kitekaty dla psów. Teraz już wiem, że te kitekaty musi jeść. Wiem teraz czym go karmić za kilka miesięcy!

Leave a Reply