25
20

Groomer – psi fryzjer, ale nie tylko

Słowo groom pochodzi z języka angielskiego i oznacza pielęgnować. Groomer jest to psi fryzjer. Zajmuje się on nie tylko strzyżeniem, ale dba również o higienę czworonogów. Myje zęby, zapobiegając w ten sposób powstawaniu kamienia nazębnego. Trymuje, usuwając martwą sierść u psa, dzięki temu wygląda ona zdrowiej, a jej kolor znacznie się poprawia. Myje i rozczesuje sierść, co pomaga uniknąć problemów skórnych (np. grzybicy). Obcina pazurki, czy czyści uszy. Każdy profesjonalny groomer usunie też pchły, wszy i inne insekty u zwierzęcia. W niektórych salonach groomerskich przeprowadzany jest również zabieg pielęgnacji oczu, stosowany u psów, które mają problemy z zaciekami pod oczami (np.cocker spaniele). Dzięki systematycznemu stosowaniu specjalnego płynu do oczyszczania gałki oczne czworonogów nie są narażone na infekcje czy choroby narządu wzroku.  Groomerem może zostać tylko i wyłącznie osoba empatyczna, dokładna i posiadająca pasję do pracy ze zwierzętami z zamiłowania, a nie z przymusu. Tego nie da się nauczyć, po prostu albo się to ma albo się tego nie ma.

Psi fryzjer może pracować u kogoś lub otworzyć własny salon fryzjerski. Możliwe jest też świadczenie mobilnych usług groomerskich, czyli dojazd do domu klienta i tam praca ze zwierzęciem.

Obowiązkami psiego fryzjera są również: doradztwo klientom w zakresie fryzur, pomoc w doborze kosmetyków do pielęgnacji danego rodzaju sierści, dbanie o porządek na stanowisku pracy, cierpliwość do właściciela i zwierzęcia, ponieważ pupile przynoszone przez opiekunów do psiego salonu są przeważnie ich oczkiem w głowie.

 

 

Show Comments

No Responses Yet

Leave a Reply