28
22

Jak dbać o sierść psa – przydatne porady

Każdy właściciel psa musi zadbać nie tylko o dobrze zbilansowaną dietę i odpowiednią ilość aktywności fizycznej, ale też zabiegi pielęgnacyjne swojego pupila. Stan jego sierści odzwierciedla kondycję zdrowotną, powinna być błyszcząca i gęsta. Czy regularne czesanie czworonoga wystarczy? Jak często należy kąpać psa?

Pielęgnacja sierści psa a jej typ

To, jak dbać o sierść psa, zależy w dużej mierze od jej rodzaju. Niektóre czworonogi wymagają częstego czesania i kąpania, a inne tylko od czasu do czasu. Wyróżnia się kilka typów psiej sierści:

  • długa – jest podatna na plątanie, dlatego wymaga systematycznego czesania. Do tego najlepiej używać delikatnej szczotki;
  • szorstka – regularne czesanie jest nieuniknione, do tego nadaje się metalowa szczotka. Pozwala ona na usunięcie martwych włosów i poprawia ukrwienie skóry;
  • gładka – wystarczy od czasu do czasu wyczesać psa, pielęgnacja nie jest zbyt kłopotliwa;
  • kręcona – wymaga systematycznego strzyżenia, pupila mającego taką sierść trzeba stosunkowo często kąpać.

Jak często czesać i kąpać psa?

Niekiedy właściciele psów nie do końca wiedzą, jak dbać o sierść psa i zastanawiają się, jak często należy ją wyczesywać. W przypadku czworonogów długowłosych takie zabiegi najlepiej przeprowadzać co 2-3 dni, dotyczy to też pupili bez podszerstka, czyli np. maltańczyków. Psy z krótką sierścią i rzadkim podszerstkiem wystarczy starannie wyczesywać 1-2 razy w tygodniu.

Trudniej jest określić, jak często należy kąpać swojego pupila. Zazwyczaj robi się to 2-4 razy w roku, ale może się zdarzyć, że zwierzę wytarza się w błocie lub zabrudzi się w inny sposób. Wtedy dodatkowa kąpiel jest nieunikniona. Pamiętajmy o tym, aby stosować odpowiednie kosmetyki, dostosowane do potrzeb psa.

Show Comments

No Responses Yet

Leave a Reply